O ROUŠKÁCH
motto: "Má rouška chrání tebe & tvá rouška chrání mne .. nošení roušek má smysl!"
NOŠENÍ
Aby měla rouška smysl a plnila svou funkci, měla by přiléhat po celém obvodu k Vaší tváři. Zakrýt musí nos i bradu. Dýchat byste měli pouze přes roušku a ne skrze odstávající místa. Po volbě vhodného typu a velikosti pak ještě záleží i na Vás, jak si roušku nasadíte a zda si ji dobře uvážete.
Pokud bude rouška malá, bude nepohodlná a při mluvení bude sjíždět, což Vás bude nutit si ji spravovat a to už je špatně.
Roušku noste vždy, když to situace vyžaduje.
Když se necítíte dobře, nošení roušky chrání zejména Vaše okolí od šíření vašeho onemocnění.
Roušku je vhodné nosit také tehdy, kdy jdete navštívit osobu se sníženou imunitou či při péči o ni.
Před nemocnými Vás chrání v omezené míře i Vaše rouška, ale pokud si zvykneme používat roušky především když jsme sami nemocní a začnou tak činit i další lidé, míra šíření nákazy se značně zmenší a my se tak můžeme těšit zdravějšímu životu.
Rouška nám také psychologicky brání dotýkat se tváře. Ač si to neuvědomujeme, tváře se dotýkáme průměrně až 23x za hodinu, což zvyšuje možnost, že se nakazíme.
Roušku využijete nejen jako ochranu a prevenci onemocnění, ale také při jiných činnostech například při úklidu či prašné práci.
Každopádně.. nošením roušky vyjadřujete svou ohleduplnost, emoce, takt.. prostě, že nejste lhostejní.
LÁTKOVÁ ROUŠKA
Látková rouška je oproti roušce jednorázové nesrovnatelně ekonomicky a ekologicky výhodnější. Co se pořizovacích nákladů týče, cena je vyšší, než rouška jednorázová, ale ve srovnání s počtem použití se Vám počáteční investice velmi rychle vrátí. Podíváme-li se na ekologickou stránku nevzniká odpad a velké množství energie a surovin jako při výrobě roušek jednorázových. Je ale velmi důležité neopomenout níže uvedené zásady.
Roušku pravidelně měňte, nejdéle po 2-3 hodinách. Roušku vyměňte vždy, když je navlhlá ! Ať už je to důsledkem Vašeho dýchání nebo okolním prostředím, vlhké prostředí bakteriím a virům svědčí.
DOPORUČENÍ: Noste s sebou náhradní roušku a uzavíratelný obal na použitou roušku.
MANIPULACE
S použitou rouškou zacházejte jako s infekčním materiálem.
Před nasazením roušky si vždy důkladně umyjte ruce, nebo je dezinfikujte.
Roušku držte za okraje, po nasazení se ujistěte, že dobře sedí, natvarujte tvarovací drátek umístěný u kořene nosu a dále se roušky již nedotýkejte.
Při sundávání roušky ji držte za uchycující gumičky nebo šňůrky. Roušku snímejte odzadu.
Použitou roušku dejte do sáčku, aby nebyla s ničím jiným v kontaktu. (Následně ji doma vyperte a vysterilizujte.)
Umyjte si důkladně ruce nebo použijte bezoplachový dezinfekční gel na ruce.
HYGIENA
Mějte na paměti, že k základní prevenci nákazám v jakémkoli prostředí patří pečlivá hygiena nebo dezinfekce rukou.
Dle vyjádření epidemiologů díky správné hygieně rukou můžete předejít riziku možných nakažení až z 60 %.
JAK NA HYGIENU RUKOU?
Motivace a návod "nejen" pro děti - LEPORELO SZÚ - klikněte ZDE
Informace pro dospělé - PLAKÁT SZÚ - klikněte ZDE
20 vteřin pro zdraví - VIDEO - klikněte ZDE
PRANÍ
Po použití roušku vyperte na 60°C po dobu minimálně 30 minut. Pokud budete prát roušku na nižší teplotu, přidejte do prací lázně dezinfekční prostředek. Roušky perte odděleně od jiného prádla. Pokud budete roušky prát na nižší teplotu, přidejte do prací lázně dezinfekční prostředek nebo použijte prací prostředek s dezinfekčními účinky.
Při praní nepoužívejte aviváž. Doporučujeme místo aviváže přidat do poslední máchací lázně ocet, který také dezinfikuje (pouze ocet sminimálně 6% koncentrací kyseliny octové - náš český ocet toto splňuje). Octového odéru se bát nemusíte, vyprchá. Mimoto ocet neutralizuje prací prostředek, což ocení zejména alergici a osoby s citlivou pokožkou.
Po praní přežehlete žehličkou s parním rázem.
Roušky sušte volně na vzduchu.
STERILIZACE
Po vyprání a usušení je nutno roušku sterilizovat. Nejrychlejší a nejjednodušší způsob je roušku přežehlit žehličkou s parním rázem (takto vystavíte roušku teplotě cca 160°C).
V žádném případě nesterilizujte roušku v mikrovlnné troubě !
.. KDYŽ SPĚCHÁM ?
Pokud nemáte dostatečné množství roušek a nestihli byste roušku vyprat, proveďte rychlou sterilizaci napařením. Do hrnce nalejte vodu, vložte "pařáček", který používáte např. k napaření knedlíků, na pařáček položte roušku a přikryjte poklicí. Od doby varu ponechte v páře 10 minut. Rouška nebude zcela mokrá, bude jen navlhlá párou a uschne Vám tedy dříve.
ROUŠKY PRO DĚTI A MIMINKA?
Roušky pro malé děti by měly být slabší, aby je děti "udýchaly" (jednovrstvé, dvouvrstvé - v potaz berte i gramáž materiálu). Dětem rozhodně nedávejte roušky třívrstvé ani dodatečné filtry. Pokud dítě roušku nechce, udělejte si z nošení roušky hru, vyrobte roušku pro plyšáka, zahrajte si na piráty, super hrdiny, Popelky, určitě Vás napadne něco, co zrovna toho Vašeho hrdinu či princeznu zaujme ;-)
S miminky v období epidemií pokud možno moc nevycházejte a pokud potřebujete s miminkem ven, přikryjte kočárek dobře plenou, roušku tak dostane kočárek a miminko ji tak bezpečně "udýchá".
SLOVO NA ZÁVĚR ..
Přestože rouška virus 100% nezastaví, omezí šíření kapének s virem. Bavlněná rouška může zachytit až 80 – 90 % vykašlaných infekčních částic a odfiltrovat cca 70 % částic o velikosti průměrné bakterie. Nosit roušku MÁ SMYSL.
Ochranná opatření kombinujte. Snažte se dodržovat zdravý životní styl, eliminovat stres, dbejte na hygienu a celkovou pohodu. Dobrou náladu noste sebou tak často, jak jen to bude možné ;-)
Je to jen na nás, vždyť rouška může být i pěkný doplněk Vašeho outfitu. Jak to ale je, s čím má rouška ladit? Odpověď naleznete ZDE.
Přejeme Vám všem pevné zdraví !
©
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku?
Máte nápad, který bychom zde mohli uvést a který pomůže ostatním?
Napište nám prosím ...